Most Used Categories

Tajemství tvorby kolagenu: Co se děje uvnitř těla?
Novinky

Tajemství tvorby kolagenu: Co se děje uvnitř těla?

Do obchodu

Co je to kolagen?

Kolagen je bílkovina, která je nezbytná pro zdraví a pružnost kůže, svalů a kostí. Je to jeden z hlavních stavebních kamenů našeho těla a je tvořen vlákny, které jsou uspořádány do vrstev. Jsou také součástí vazů, šlach a kloubů a podporují jejich pevnost a flexibilitu.

Jak se kolagen vytváří?

Kolagen je produkován v buňkách, které se nazývají fibroblasty. Tyto buňky produkují bílkovinu zvanou „prokolagen“, která se následně spojuje do dlouhých vláken. Tyto vlákna se spojují dohromady, aby vytvořily síť kolagenových vláken.

Jaké jsou faktory ovlivňující tvorbu kolagenu?

Věk: S přibývajícím věkem se v našem těle snižuje množství kolagenu. Výsledkem je, že se sníží pružnost kůže a zvyšuje se riziko vzniku vrásek.

Životní styl: Nesprávné stravování, kouření nebo pití alkoholu může vést ke snížení produkce kolagenu.

Sluneční záření: Přílišné vystavení slunečnímu záření může vést k poškození kolagenu.

Stres: Stres může snížit produkci kolagenu a způsobit poškození vláken.

Jak můžeme podpořit produkci kolagenu?

  • Správná strava: Jezte potraviny bohaté na vitaminy, minerály a aminokyseliny, které podporují produkci kolagenu, například citrusové plody, ryby, červené maso, ořechy, fazole a zelenina.
  • Omezte sluneční záření: Používejte opalovací krém s vysokým SPF a zkuste se vyhnout přílišnému vystavení slunečnímu záření.
  • Omezte stres: Dbejte na dostatek spánku a zkuste relaxovat, abyste zmírnili stres a podpořili produkci kolagenu.
  • Vitamín C: Vitamín C je nezbytný pro produkci kolagenu a můžete jej získat z potravin bohatých na vitamín C, jako jsou citrusové plody, brokolice, kiwi nebo paprika.
  • Kolagenové doplňky: Užívání kolagenových doplňků může pomoci stimulovat produkci kolagenu a doplnit jeho ztráty.

Závěr

Kolagen je velmi důležitou bílkovinou pro naše zdraví a pružnost. Jeho produkci lze podporovat správnou stravou, omezováním vystavení slunečnímu záření, snižováním stresu a užíváním vitamínů a kolagenových doplňků.

Do obchodu